Książki naszych marzeń

Ulubiona książka klasy 5b

Kwiecień pod znakiem książki

W kwietniu zaplanowaliśmy liczne przedsięwzięcia związane z promocją „Książek naszych marzeń” oraz propagowaniem czytelnictwa.
Termin nie był przypadkowy. Od zawsze kwiecień kojarzył się z książką, również obecnie Dzień Książki przypada 23 kwietnia.
Nasze działania zostały zaplanowane dla wszystkich klas.
Zainaugurowaliśmy je Szkolnym Festiwalem Czytania, w ciągu tygodnia w klasach uczniowie mieli możliwość posłuchania czytanej przez nauczyciela lektury spośród „Książek naszych marzeń”.
Dla uczniów klas I przygotowaliśmy zajęcia biblioteczne, podczas których zapoznali się ze szkolną biblioteką i jej zasobami. Zwieńczeniem tego spotkania było Pasowanie na czytelnika przygotowane wspólnie z uczniami klasy 6a i 4a.
Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas wspólna zabawa z bohaterami książek spodobała się maluchom i od tej pory staną się częstymi gośćmi naszej biblioteki.

Również pierwszaki mogły posłuchać Baśni Andersena, tym razem czytanych przez koleżanki i kolegów ze starszych klas.
Dla miłośników Dziennika Cwaniaczka przeprowadziliśmy konkurs, w którym mogli wykazać się wiedzą na temat tego nietuzinkowego bohatera.
Zwycięzcami zostali następujący uczniowie:
1. Maria Wysoczyńska kl.5c
2. Adrian Woźniakowski kl.5b
3. Kacper Kwiatkowski kl.3c
Wyróżnienia otrzymali:
1. Antoni Mikołajczyk kl.2a
2. Małgorzata Jaguś kl.3b
3. Igor Przybylski kl.3c
W tym samym czasie podsumowaliśmy Projekt – konkurs międzyprzedmiotowy dla uczniów klas VI związany z książkami: „Bezsenność Jutki” Doroty Combrzyńskiej-Nogali oraz „Fajna ferajna” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej zatytułowany Dziecięcy bohaterowie z czasów II wojny światowej.
Po przeczytaniu lektur zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej – kartki z dziennika i filmu.
W kategorii kartka z dziennika nagrodziliśmy następujących uczniów:
I miejsce – Jan Pilarski, Maksymilian Chmielewski kl.6b
II miejsce – Natalia Dzięgielewska, Justyna Matczak, Julia Rozwadowska kl.6c
III miejsce – Oliwia Frymel kl.6b
Wyróżnienia:
Weronika Łyszkowska i Ida Woźniak kl.6a
Weronika Lamenta, Anna Szymańska, Daria Szczecińska kl.6c
W kategorii film nagrodziliśmy następujących uczniów:
I miejsce – Mateusz Auguściński, Kacper Straszyński kl.6a
II miejsce – Zosia Jurczak, Martyna Kamoda kl.6a
III miejsce – Zuzanna Świderska kl.6a
Wyróżnienia:
Emil Berkowski, Jakub Rystaw kl.6c
Inne przedsięwzięcia zaplanowane w ramach projektu „Książki naszych marzeń” przeznaczone były dla uczniów klas II-VI.
Zadaniem klas drugich było zaprojektowanie okładki do Książki naszych marzeń. Klasy trzecie przygotowały reklamę wylosowanej wcześniej książki. Klasom czwartym i piątym zaproponowaliśmy wykonanie książki artystycznej a klasy szóste przedstawiły w formie zdjęcia swoją wizję Książki marzeń.
Wszystkie projekty zostały zaprezentowane na wystawie zatytułowanej Książki naszych marzeń. Jej dopełnieniem stało się nieoczekiwane wydarzenie Drzewo Czytelnika, do którego uczniowie mogli przypinać liście, na których wcześniej zapisywali swoje rozważania dotyczące książek.
Należało dokończyć zdanie: Lubię książki, bo…
Uwieńczeniem naszych całorocznych działań, których głównym celem było zachęcanie uczniów do czytania książek stał się Dzień Książki, podczas którego uczniowie naszej szkoły mogli przebrać się za bohaterów swoich ulubionych książek. Tego dnia przygotowaliśmy też wspólnie z uczniami przedstawienie pt. Książka przed sądem. Zakończyła je piosenka o książce – przyjaciółce przygotowana przez szkolny chór.
Nasze działania promujące czytelnictwo będą nadal kontynuowane. Świadczy o tym kolejny konkurs, tym razem czytelniczo – fotograficzny ogłoszony na uroczystości przez p. Dyrektor. Jego tytuł Słodka książka – Sweetbook.
Wszystkich uczniów zapraszamy do wspólnej przygody, której na imię – książka.
Mamy nadzieję, że polubicie czytanie i staniecie się miłośnikami książek.

Oprac. M.J.